Цукровий діабет 1-го типу

Загальна інформація для хворих на цукровий діабет 1-го типу

Якщо у вас діабет, ви не самотні. У світі мільйони людей живуть із діабетом: близько 5 % з них мають діабет 1-го типу, а 95% — 2-го типу. Цукровий діабет 1-го типу може виникнути в будь-якому віці. Це захворювання можна контролювати, і за умови правильного лікування, починаючи з раннього віку, ви можете прожити довге та повноцінне життя. Для цього важливими є дотримання плану харчування, фізична активність, підтримка сім’ї й суспільства, моніторинг рівня глюкози в крові, інсулінотерапія та прийом інших пероральних препаратів.

Що необхідно знати про діабет?

Цукровий діабет — це захворювання, при якому рівень цукру (глюкози) в крові перевищує норму.

При діабеті 1-го типу організм виробляє інсулін у недостатній кількості або взагалі не виробляє його. Основна функція інсуліну полягає в забезпеченні переміщення глюкози з крові до клітин вашого організму. Глюкоза надходить із їжею, яку ви споживаєте, та використовується всіма клітинами й органами для вироблення енергії, необхідної для підтримки життєдіяльності організму.

Кількість інсуліну, недостатню для потреб вашого організму, необхідно компенсувати. Інсулін не можна приймати перорально (ковтаючи), а потрібно вводити шляхом ін’єкції.

У людей із діабетом 2-го типу інсулін виробляється підшлунковою залозою, але клітини не можуть реагувати на нього належним чином. Для регуляції кількості цукру в крові (рівня глюкози в крові) більшості людей із діабетом 2-го типу необхідно приймати препарати в таблетованій формі та/або отримувати ін’єкції інсуліну.

Нормальний рівень глюкози в крові

Споживання їжі, переміщення глюкози до клітин та перетворення її в енергію — важливі процеси в нашому організмі. Рівень глюкози в крові залежить від перебігу цих процесів. Стан, за якого рівень глюкози в крові занадто високий або занадто низький, є небезпечним для організму та може призвести до тяжких наслідків. Тому підтримання рівня глюкози в крові в межах норми важливе для вашого здоров’я.

Надзвичайно важливо контролювати рівень глюкози в крові!

Як перевірити рівень глюкози в крові?

Рівень глюкози в крові можна виміряти за допомогою глюкометра. Для цього необхідна лише крапля крові з пальця, а глюкометр повідомить вам показник рівня глюкози в крові на момент аналізу. Таким чином ви можете перевірити, чи не виходить за межі норми рівень глюкози у вашій крові.

Моніторинг рівня глюкози в крові є найважливішим способом перевірити, наскільки добре ви контролюєте перебіг діабету!

Належний контроль цукрового діабету

Для успішного лікування цукрового діабету необхідно підтримувати рівень глюкози в крові в межах норми шляхом своєчасного введення потрібної дози інсуліну. Однак у разі зміни харчових звичок (наприклад, раптово) або фізичної активності рівень глюкози в крові може стати занадто низьким або занадто високим.

Self-monitoring blood glucose

Гіперглікемія — високий рівень глюкози в крові

Гіперглікемія виникає в разі підвищення рівня глюкози в крові за межі норми. Якщо підвищений рівень глюкози в крові спостерігається протягом тривалого часу, існує ризик пошкодження органів і розвитку інших ускладнень.

Підвищений рівень глюкози в крові виникає, якщо організм виробляє недостатню кількість інсуліну або клітини не реагують на нього належним чином. Цей стан також виникає в людей із цукровим діабетом у разі несвоєчасної ін’єкції інсуліну або введення занизької дози інсуліну.

Гіпоглікемія — низький рівень глюкози в крові

Рівень глюкози в крові також може знижуватися за межі норми, що призводить до гіпоглікемії. Гіпоглікемію іноді називають «інсуліновою реакцією», оскільки вона може виникнути після введення занадто великої дози інсуліну. Низький рівень глюкози в крові часто виникає в людей із цукровим діабетом 1-го типу (у середньому епізоди з симптомним перебігом трапляються двічі на тиждень). Кількість невиявлених епізодів (без симптомів, вночі) може бути ще більшою.

При занадто низькому рівні глюкози існує ризик порушення когнітивних функцій, зокрема здатності мислити та виконувати повсякденні завдання. У разі виявлення зниженого рівня глюкози в крові необхідно діяти якнайшвидше!

Зверніться до медичного працівника, щоб дізнатися свій індивідуальний діапазон цільового рівня глюкози в крові.

Що необхідно знати про інсулін?

Інсулін — це гормон, який виробляється підшлунковою залозою. Без інсуліну глюкоза не може потрапити в клітини організму, що призводить до збільшення її кількості в крові. У разі недостатнього вироблення інсуліну підшлунковою залозою (цукровий діабет 1-го типу) або у разі неналежної реакції клітин організму на дію інсуліну (цукровий діабет 2-го типу) призначається введення цього гормону у вигляді лікарських препаратів.

Insulin

Контроль рівня інсуліну у ваших руках!

У разі підвищення рівня глюкози в крові після прийому їжі людям із діабетом 1-го типу необхідне введення інсуліну з метою нормалізації рівня глюкози. У здорових людей підшлункова залоза виробляє достатню кількість інсуліну. Людям із діабетом 1-го типу необхідно вводити інсулін кілька разів на день за допомогою інсулінових ручок, шприців або інсулінової помпи. Моніторинг рівня глюкози в крові дозволить вам визначити час та кількість інсуліну, який потрібно ввести.

Типи інсуліну

Існує декілька типів інсуліну, які розрізняють залежно від швидкості початку та тривалості їхньої дії в організмі людини. Медичний працівник допоможе підібрати найкращий для вас тип інсуліну.

Man injecting insulin
Тип інсуліну Початкова дія (час, необхідний для досягнення кровотоку*) Максимальна дія (час, необхідний для досягнення найвищого рівня ефективності*) Тривалість дії (час, протягом якого інсулін залишається ефективним)
Швидкої дії ≈15 хвилин ≈1 година ≈2–4 години
Короткої дії ≈30 хвилин ≈2–3 години ≈12–18 годин
Середньої тривалості дії ≈2–4 години ≈4–12 годин ≈12–18 годин
Пролонгованої дії Кілька годин Знижує рівень глюкози в крові відносно стабільно протягом 24 годин  
* Час після ін’єкції

Практичні поради щодо життя з діабетом

Правильне харчування

Їжа, яку ви споживаєте, має великий вплив на рівень глюкози в крові. Важливо розуміти поживну цінність ваших страв та коригувати відповідно до неї введення інсуліну. Лікар-дієтолог, який має досвід роботи з людьми з діабетом 1-го типу, може допомогти вам скласти план збалансованого харчування, визначити дозування інсуліну та рекомендувати належний рівень фізичної активності. Якщо ваші харчові звички або вподобання зміняться, необхідно оновити план харчування!

Фізична активність

Під час руху ваш організм споживає більше енергії та витрачає глюкозу швидше, ніж під час відпочинку. Підтримувати фізичну активність — корисно! У довгостроковій перспективі фізичні вправи допоможуть стабілізувати рівень глюкози в крові.

Підтримка сім’ї та суспільства

Підтримка оточення та емоційна підтримка близьких людей можуть мати позитивний вплив на ваше самопочуття. Також може бути корисно поділитися своїм досвідом з іншими людьми з цукровим діабетом. Підтримка сім’ї, друзів та допомога громадських організацій пацієнтів із діабетом справді мають значення!

Зберігання інсуліну

Зверніть увагу, чи необхідно зберігати ваш інсулін у холодильнику. Якщо ін’єкція охолодженого інсуліну викликає у вас біль, перед введенням препарату потримайте флакон з інсуліном за кімнатної температури (у країнах Центральної Європи кімнатна температура, як правило, становить 20 °C). Деякі препарати інсуліну можуть зберігатися за кімнатної температури близько місяця. Завжди уважно перевіряйте умови зберігання інсуліну та дотримуйтеся вказівок, наведених в інструкції виробника препарату.

Healthy lifestyle with type 1 diabetes

Для отримання додаткової інформації та індивідуальних порад щодо лікування діабету 1-го типу зверніться до медичного працівника.

Список літератури: www.diabetes.org